Aktuelni porast porodičnog nasilja u Srbiji

6. Jun 2022.

Ministar za brigu o porodici i demografiju u Vladi Republike Srbije Ratko Dmitrović uputio je poziv predsednici Asosijacije Centara za socijalni rad Radi Divac poziv na sastanak na temu “Aktuelni porast porodičnog nasilja u Srbiji” koji je održan 02. juna 2022. godine u Palati Srbija.

Sastanku su prisustvovali ministar Radomir Dmitrović, državna sekretarka Milka Milovanović Minić, predsednica Upravnog odbora Asocijacije Centara i direktorka Centra za socijalni rad u Prijepolju Rada Divac, zamenica predsednika Upravnog odbora iz Stare Pazove Dajana Kostić, direktorka Centra za socijalni rad u Čačku Branimirka Radosavčević, članica Upravnog odbora i direktorka Komore socijalne zaštite Srbije Sandra Perić, sekretar Asocijacije iz Stare Pazove Oliver Ristić, načelik odeljenja za upravne i nadžorne poslove u oblasti socijalne i porodične zaštite u ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka I socijalna pitanja Vukota Vlahović I samostalna savetnica u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju Vesna Tekić.

Na sastanku se govorilo o porastu broja nasilja u porodici kao I problemima sa kojima se susreću Centri za socijalni rad naročito kada govorimo o medijskom pririsku na rad ovih ustanova. Stručni radnici uglavnom su prikazani u negativnom svetlu kao neko ko nije dobro odradio svoj posao ali se kasnije kroz reviziju ispostavi da su optužbe bile neosnovane. Državna sekretarka Milka Milovanović Minić navela je između ostalog da je u toku priprema za izradu Pravilnika o organizaciji, normativima I standardima rada Centara za socijalni rad I tim povodom pozvala je sve zaposlene u Centrima da sugerišu izmene istog.

Rada Divac govorila je o medijskom pritisku na socijalne radnike i o njihovoj nemogućnosti da se brane. Govorila je o nedostatku stručnih radnika u Centrima jer 1 600 zaposlenih socijalni radnika radi sa 800 000 korisnika kao I o teškim uslovima rada, narčito za vreme pandemije korona visusa.Istakla je da Zakon o sprečavanju porodičnog nasilja iz 2016. godine nije do kraja precizirao pitanje nadležnosti timova koji izlaze na teren prilikom porodičnog nasilja što predstavlja još jednu teškoću za Centre za socijalni rad.

Povezani članci

Mere prevencije protiv virusa Kovid-19

Kalendar

PON
UTO
SRE
ČET
PET
SUB
NED
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
Events for 1 Mart
Nema događaja
Events for 2 Mart
Nema događaja
Events for 3 Mart
Nema događaja
Events for 4 Mart
Nema događaja
Events for 5 Mart
Nema događaja
Events for 6 Mart
Nema događaja
Events for 7 Mart
Nema događaja
Events for 8 Mart
Nema događaja
Events for 9 Mart
Nema događaja
Events for 10 Mart
Nema događaja
Events for 11 Mart
Nema događaja
Events for 12 Mart
Nema događaja
Events for 13 Mart
Nema događaja
Events for 14 Mart
Nema događaja
Events for 15 Mart
Nema događaja
Events for 16 Mart
Nema događaja
Events for 17 Mart
Nema događaja
Events for 18 Mart
Nema događaja
Events for 19 Mart
Nema događaja
Events for 20 Mart
Nema događaja
Events for 21 Mart
Nema događaja
Events for 22 Mart
Nema događaja
Events for 23 Mart
Nema događaja
Events for 24 Mart
Nema događaja
Events for 25 Mart
Nema događaja
Events for 26 Mart
Nema događaja
Events for 27 Mart
Nema događaja
Events for 28 Mart
Nema događaja
Events for 29 Mart
Nema događaja
Events for 30 Mart
Nema događaja
Events for 31 Mart
Nema događaja

Najčešća pitanja

Ko ima prava na socijalnu pomoć?

Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici, koji svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruju prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog zakonom.

Kako ostvariti prava na tuđu negu i pomoć?

Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica ima lice kome je zbog telesnog ili senzornog oštećenja, intelektualnih poteškoća ili promena u zdravstvenom stanju neophodna pomoć i nega drugog lica da bi zadovoljilo svoje osnovne životne potrebe. Preko centra za socijalni rad pravo ostvaruju deca, odrasla i ostarela lica koja nisu ostvarila penziona primanja i inostrani penzioneri.

Kako postati hraniteljska porodica?

Postupak počinje podnošenjem zahteva u centru za socijalni rad. Potrebno je proći obuku za hranitelje nakon čega se stiče podobnost za bavljenje hraniteljstvom.

Šta je potrebno za smeštaj u domu?

Potrebno je prikupiti dokumentaciju za smeštaj u dom i podneti zahtev za smeštaj u centru za socijalni rad. Zahtev se podnosi u mesno nadležnom centru (nadležnost se određuje po adresi iz lične karte), a smeštaj se može ostvariti u bilo kojoj ustanovi za smeštaj u Republici Srbiji.

Kako dobiti pomoć u kući?

Potrebno je, u centru za socijalni rad, podneti zahtev za utvrđivanje prava na pomoć u kući.

member of ESN